Complete RU58841 Usage Guide
Collapse
X
-
-
Hellouser, if we want to pre-make a weeks' worth of RU(meaning RU powder+everclear+PG), and keep it in a small bottle, would we have to keep that small bottle in the freezer or fridge and kept away from light? Or does that only really apply to the powder itself?Comment
-
The powder definitely needs to be stored in the freezer, air tight and away from light.Comment
-
I kept mine in my drawer next to my computer desk at home, away from light. RU is supposed to be stable for at least a few weeks, I think up to 6 weeks. I usually made 5 day batches at once so it made things significantly easier on maintenance.
The powder definitely needs to be stored in the freezer, air tight and away from light.Comment
-
.could you tell me where I can find the rest?
Comment
-
No heres the more important question:
You've already resorted to signing up on this forum and your first question is in regards to acquiring stuff for RU applications which means you value your hair enough to go the extra step. With that said, is your hair important enough to you to go to Buffalo and spend roughly $40 for Everclear?
This is the place where I got mine:
Comment
-
Everclear you'll need to buy in Buffalo. 1L sells for about $20. When crossing the border, *if* one of the guards asks if you have alcohol, you'll end up paying about another $20 in taxes. Canadian regulation states you cannot bring back alcohol from USA without paying taxes if you've been in USA less than 48 hours. So, you'll either have to lie that you dont have alcohol and hope they don't check your car for inspections nshit, or lie and tell them you've been away for a few days.
No heres the more important question:
You've already resorted to signing up on this forum and your first question is in regards to acquiring stuff for RU applications which means you value your hair enough to go the extra step. With that said, is your hair important enough to you to go to Buffalo and spend roughly $40 for Everclear?
This is the place where I got mine:
http://www.whatsyouroutlet.com/is the only alternative to using everclear, KB? and which shoppers can i find PG in?
a little background on me; I have been using Fin for two years with good results but I can't deal with the sides anymore. I have been tapering off for 3 months now, however as of a week ago I started experiencing the notorious itch and crawly feeling ,so I am back on it every 3 days until I go on RU. I am intensely researching topical absorption and pharmacology, have been reading a few books. I believe any tangible solution for hair loss will come from one of these forums not from big pharma, at least not in the near future. So, I want to contribute what can here!Comment
-
I've live in Florida where they don't sell anything above 151 proof. Is it legal if I order everclear 190 proof online and have it shipped to me?
Maybe once customs releases my RU and I get my everclear we can get this party started, lol.Comment
-
Comment
-
concentration clarification
This is probably a stupid question but can someone clarify for me the concentration calculation:
is 10% = 100mg/1ml
or 10% = 10mg/1ml
I want to find out how much RU you get in the pre mixed solution from Anagen...
thanks guysComment
-
I believe anagen is offering 3%, 5% and 8% (30mg/1ml, 50mg/1ml, 80mg/1ml)
5% will cost you close to 100bucks after shipping...50ml of that solution would equal 50mgX50ml = 2.5grams of RU powder. Much cheaper to order powder and liquid separately, but if your trying for the first time and want to just see if it works for you, go for the premade (or if $$$ is not an isssue)Comment
-
10% = 100mg/1ml broski
I believe anagen is offering 3%, 5% and 8% (30mg/1ml, 50mg/1ml, 80mg/1ml)
5% will cost you close to 100bucks after shipping...50ml of that solution would equal 50mgX50ml = 2.5grams of RU powder. Much cheaper to order powder and liquid separately, but if your trying for the first time and want to just see if it works for you, go for the premade (or if $$$ is not an isssue)
and the cost of raw RU 5gram is $180 + $35 = $215, cost per gram is $215/5 = $43 (plus you would need to pay for the vehicle on top)
so it looks like the pre-mixed solution is cheaper! (or maybe I made a mistake lol)Comment
-
I also live in Canada, in Alberta. I am also using RU, and i purchased Propylene glycol from shoppers drugmart. You will have to order it at the pharmacy counter, but it takes 2 days at the most to arrive. It's only $15 for a liter. I used everclear also, but am now using 95% Ethanol, which i also bought at shoppers drug mart, ordered in once again.
If you are worried Ethanol won't work (which is pretty much what everclear is) then I found everclear at sobeys liquor. But it was $40, and ethanol was $5 per liter
hope this helpsComment
Comment